PODSTWOWE INFORMACJE NA TEMAT ŻYWIENIA I PIELĘGNACJI KOTA


PIERWSZE CHWILE W NOWYM DOMU

Podróż - kot powinien zawsze być przewożony w sposób zapewniający mu maksymalne bezpieczeństwo i komfort psychiczny, czyli w transporterze. A już szczególnie w czasie podróży do nowego domu, kiedy tak naprawdę nie wiadomo jak się może zachować i czy na przykład nie wyrwie się nowemu opiekunowi z rąk i nie spowoduje tym zamieszania mogącego uniemożliwić kierowcy prowadzenie samochodu, a tym samym nie dojdzie do sytuacji stwarzającej zagrożenie wypadkiem samochodowym.

Transportery warte polecenia dla MCO: Marchioro_Tonga_2 i Marchioro_Clipper_2

Po przyjeździe do domu, należy kota w transporterze zanieść do pokoju, w którym planuje się, że kot spędzi swoją pierwszą noc. Należy otworzyć drzwiczki transportera i pozwolić kotu wyjść z niego samodzielnie wtedy kiedy sam uzna, że już jest na to gotowy. Trzeba pamiętać o tym, że jest to dla kota tak naprawdę bardzo stresująca sytuacja, bo nagle znalazł się w zupełnie nie znanym mu otoczeniu, wśród nie znanych bądź mało znanych mu osób, bez mamy, rodzeństwa i całego jego dotychczasowego świata. Może być tak, że przyjmie to zupełnie bezstresowo i od razu wybierze się na zwiedzanie nowego miejsca, ale może być i tak, że będzie zagubiony i przestraszony. Należy gdzieś w pobliżu postawić kotu kuwetę (na przeniesienie jej w upatrzone miejsce przyjdzie czas później) i co jakiś czas wkładać kota do kuwety, żeby pokazać mu gdzie jest jego toaleta. Należy również w pobliżu ustawić miseczki z jedzonkiem i wodą do picia. Nie koniecznie kot od razu rzuci się na jedzenie;) ale musi wiedzieć że są i gdzie :) Należy dać kotu zabawki i próbować zachęcić go do zabawy - nic tak nie odstresowuje kota jak zajęcie go czymś przyjemnym, ale może być i tak, że nie będzie miał na to ochoty zbombardowany taką ilością nowych bodźców. No i przede wszystkim głaskać, przytulać i dużo przemawiać do koteczka, żeby jak najszybciej poczuł się kochany i bezpieczny:)


ŻYWIENIE

Kot w okresie wzrostu (do ok. 1 roku życia) musi mieć stały dostęp do suchej karmy - moje kocięta karmię Royal_Canin_Babycat_34 . Zalecane jest, żeby kociak dostawał tą karmę do ukończenia 4 miesiąca życia. Potem można przejść na karmę: Royal_Canin_Kitten_36 lub inną karmę dla kociąt. Do tej pory byłam zwolenniczką karm z jak najmniejszą zawartością węglowodanów i zbóż, takich jak: Orijen, Acana, Power_of_Nature_Natural_Cat_Meadowland. Natomiast wpadka producenta karmy Taste of The Wild z salmonellą gratis w tej karmie podważyła jak na razie skutecznie moje zaufanie do karm należących do gupy karm modnych, a takimi jak by na to bnie patrzeć są własnie karmy o dużej zawartości mięsa i małej weglowodanów. Karmy Taste of The Wild nie tknie nigdy więcej żaden z moich kotów, bo nie ma takiej siły, która byłaby w stanie przekonać mnie do jednorazowej wpadki i tylko wybranej partii... dla mnie to haniebne zaniedbanie w procesie produkcyjnym i nie mam najmniejszego zamiaru ryzykować zdrowiem ani tym bardziej życiem moich kotów. W związku z tym powróciłam do karmy Royal Canin, której takie wpadki się nie przytrafiają i po której, koty czuja się świetnie, nie mają żadnych problemów i wyglądają kwitnąco, bo te walory są dla mnie zdecydowanie cenniejsze niż teoretycznie "dobry skład" karmy. W przypadku wprowadzania nowej karmy, ważne jest, żeby robić to stopniowo, aby uniknąć ewentualnych komplikacji (jak. np. biegunka). Nową karmę należy stopniowo dosypywać do poprzedniej, z każdym dniem dodając więcej nowej karmy a mniej poprzedniej.
Warto w tym miejscu wspomnieć o diecie BARF, ja nie jestem jej wyznawcą ;) ale doceniam jej zalety i jako dodatek żywieniowy jak najbardziej stosuję najprostrze przepisy BARF-owe. Kompedium wiedzy na temat diety BARF znajduje się na forum BARFny_Świat.

Oprócz karmy suchej moje maluchy dostają trzy razy dziennie (rano koło godz. 6.00, po południu koło godz. 16.00 i wieczorem koło godz. 20.00karmą mokrą. Podstawową karmą mokra moich kociąt jest mus drobiowy - mięso z indyka z dodatkiem mięsa z kury, marchwką i ryżem całość gotowana i miksowana w blenderze do konsystencji paki :) Mokre karmy, które polecam to: Cosma, Miamor, Almo Nature, Porta, Schesir, Applaws.

Kot musi mieć zawsze ciągły dostęp do świeżej wody do picia. U mnie wszystkie koty dostają zawsze wodę przefiltrowaną i przegotowaną - ostudzoną. Polecam zakup dla swojego pupila fontanny. U mnie od czasu jak jest fontanna, miski z wodą odeszły do lamusa, koty piją wodę chętniej, a dzięki filtrowi woda jest zawsze świeża. Oczywiście fontanna również wymaga systematycznego czyszczenia i wymieniania wody na nową. Ja myję fontannę raz dziennie i raz dziennie całkowicie wymieniam w niej wodę, a w międzyczasie uzupełniam, żeby poziom wody nigdy nie był mniejszy niż wymagany.

Miski kocie muszą być zawsze umyte po każdym posiłku, miskę na wodę należy myć co najmniej raz dziennie i raz dziennie należy wlewać świeżą wodę, miska z karma suchą również powinna być myta raz dziennie, najdalej co drugi dzień.

Przy karmieniu w powyżej podany sposób nie ma potrzeby wprowadzać do menu kota jakichkolwiek innych uzupełnień diety, gdyż ta w pełni zaspokaja potrzeby żywieniowe młodego kota i zapewnia mu prawidłowy rozwój i zdrowe odżywienie. Ewentualnie jako przysmak raz na jakiś czas, lub jako nagrodę za coś na czym opiekunowi zależy można podawać np. kabanosy Edel Cat w różnych smakach. Nie należy karmić kota jakimkolwiek ludzkim jedzeniem, nawet gdy tak pięknie prosi lub patrzy takimi błagalnymi oczami;) Nie wolno także podawać kotu jakichkolwiek czy to karm czy innych dodatków marek takich jak: Whiskas, Kitkat itp. tzw. supermarketowych, jeśli chce się zapewnić zdrowie swojemu kotu!

Nie należy wprowadzać bez zidentyfikowanej potrzeby i konieczności jakichkolwiek dodatków witaminowych lub suplementów diety. Za wyjątkiem tauryny, której w każdej karmie jest niedobór, a jest ona składnikiem niezbędnym w diecie kota.

Należy systematycznie podawać kotu pastę odkłaczającą wg mnie najlepsze pasty odkłaczające to: Remover i Trixie pozostałe w przypadku moich kotów sa zupełnie nieskuteczne. Na początek można ją podawać raz w tygodniu ok 0,5 cm Jeśli kot będzie chciał podać do wylizania z palca lub talerzyka, natomiast jeśli nie, podawać metodą dopaszczową ;) tj.: włożyć pastę palcem do pyszczka na górne zęby od wewnętrznej strony i przytrzymać zamknięty pysio, dopóki kot nie przełknie pasty. Może się okazać, że kot ma bądź będzie miał stałą lub okresową (np. w okresie linienia) potrzebę podawania większej ilości. Należy kota obserwować i w przypadku zaobserwowania następujących objawów (łącznie lub osobno) zwiększyć ilość i częstotliwość podawania pasty odkłaczającej: efekt koralików z kupy (widoczne włosy w kociej kupie), wymiotowanie kulami włosowymi, luźniejsze kupy. Od dłuższego czasu zamiast pasty stosuję z powodzeniem babkę jajowatą - dostępną w aptekach pod nazwą Ispagul lub Jeliton i jej skuteczność oceniam zdecydowanie wyżej niż jakiejkolwiek pasty odkłaczającej.


PIELĘGNACJA

Pielęgnacja sierści - akcesoria potrzebne do prawidłowej bieżącej pielęgnacji włosa to: grzebień obrotowy, szczotka, puder Amer Talk lub Caolin Powder dostępny na stronie hodowli Lavender Love - to najbardziej skuteczne pudry, które zapobiegają elektryzowaniu się włosów i splątywaniu.

Puder należy używać nie częściej niż raz w tygodniu, chyba, że w miejscach takich jak za uszami, pod pachami, bądź na portkach pojawiałyby się jakikolwiek splątania włosa, wtedy niewielką ilość pudru należy rozetrzeć w dłoniach i nałożyć na powyżej wymienione partie. Dodatkowo należy raz w tygodniu bardzo dokładnie i obficie - byle bez przesady;) napudrować ogon. Ogona NIGDY NIE CZESZEMY, do prawidłowej pielęgnacji ogona w zupełności wystarczy napudrowanie, rozdzielenie włosów palcami - delikatnie, a na koniec należy złapać za końcówkę ogona, unieść ogon do góry w pozycji pionowej i delikatnie go wytrząsnąć.

Raz na jakiś czas (w zależności od typu włosa, może być taka potrzeba raz na kilka miesięcy bądź raz w roku) może zajść potrzeba wykąpania kota. Ja do kąpieli moich kotów stosuję szampony dostępne w hodowli Lavender Love. W ramach bieżącej pielęgnacji można - ja robię to mniej więcej raz w miesiącu, użyć do bardziej kompleksowego odświeżenia sierści rękawicy Econetti Wilgotną rękawicą czyści się całe futerko kota, a jak dobrze wyschnie, pudruje i czesze. Używam także tej rękawicy do nanoszenia szamponu w trakcie kąpieli.

Czesanie - czeszemy dzień po napudrowaniu, albo chociaż z godzinę po pudrowaniu, zawsze najpierw używamy grzebienia obrotowego i bardzo dokładnie rozczesujemy szczególnie miejsca w których lubią robić się kołtuny, czyli kryza, za uszami, pachy, portki. Po rozczesaniu grzebieniem, całą sierść (za wyjątkiem ogona!!!) szczotkujemy szczotką.

Ważne jest, żeby do wszelkich zabiegów pielęgnacyjnych przyzwyczajać kota od samego początku. Nawet wtedy kiedy nie ma potrzeby czesania czy pudrowania, należy robić to w celach edukacyjnych. Można mieć szczotkę i grzebień zawsze gdzieś pod ręką i przy okazji mizianek też troszkę kota pogłaskać szczotką czy grzebieniem, żeby zawsze kojarzyło mu się to z czymś bardzo przyjemnym. Na pewno nie zaszkodzi też po takich zabiegach pielęgnacyjnych od razu mieć przygotowany jakiś smakołyk i stosować system nagród, z pewnością nie będzie wtedy problemów z dorosłym już kotem, że nie pozwala się wyczesać. Z kolei nie można też przesadzić z edukowaniem;) i nie spowodować, że każdorazowe wzięcia kota na ręce zawsze kończy się jakimiś zabiegami, bo może to spowodować, że delikwent będzie wiał;)

Pazury - Pazurki kocie muszą być systematycznie przycinane mniej więcej co dwa tygodnie. Pazurki w przednich łapach przycinam zawsze częściej a pazury w łapach tylnich mniej więcej raz w miesiącu. Nie należy przycinać pazurków zbyt krótko, żeby kot nie został pozbawiony naturalnej ochrony przed upadkiem np. z wysokiego drapaka. Ja obcinam samą ostrą końcówkę. Lepiej jest przycinać pazurki częściej a nie za krótko. Do przycinania pazurków najlepsze są obcinarki lub nożyczki. NIGDY!!! nie wolno dać się namówić jakiemuś nadgorliwemu weterynarzowi na zabieg usunięcia pazurów. Zabieg ten tak naprawdę nie polega na usunięciu pazurów, tylko na amputacji ostatniego palika palca, czyli jest okaleczeniem kota :(

Zęby - dla właściwej pielęgnacji jamy ustnej należy stosować pasty do zębów, żeby zapobiec osadzaniu się kamienia nazębnego a w efekcie próchnicy. Pasty które polecam to: Stoma_żel lub Orozyme. Dobrze jest też dodawać karmę pielęgnującą zęby, wiele karm bytowych takie właściwości posiada. W przypadku zaobserwowania zaczerwienień dziąseł, czy nieprzyjemnego zapachu z pyszczka należy udać się do weterynarza. Przy wymianie zębów z mlecznych na stałe, zaczerwienione dziąsła i smrodek z pysia są naturalnymi objawami, ale i tak dobrze, pokazać wtedy kota weterynarzowi.

Uszy - zdrowe ucho kota nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Należy kontrolować czy ucho jest czyste, dobrze zaopatrzyć się w środek do czyszczenia uszu np. Otosol, i albo namoczonym płatkiem kosmetycznym delikatnie przemyć po wierzchu małżowiny usznej ewentualne zabrudzenie, albo kilka kropli płynu wlać do ucha i pomasować od zewnątrz powyżej policzka. W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek niepokojących objawów, jak np. zaczerwienienie uszu, swędzenie uszu, bolesność ucha, brzydka maziata wydzielina - należy skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Oczy również nie wymagają zabiegów pielęgnacyjnych, jeśli oko nie jest zaczerwienione i nie zbiera się w kącikach wydzielina wszystko jest ok i nie należy niepotrzebnie oczu ruszać. Mogą natomiast pojawiać się twarde śpiochy w kącikach oczu, jeśli nie zdarza się to zbyt często (za często gdy np. po usunięciu jednego śpiocha pół godziny, czy godzinę później pojawia się następny - wtedy skonsultować się z weterynarzem) nie ma powodu do niepokoju, bo to czysta fizjologia i wystarczy również płatkiem kosmetycznym delikatnie takiego śpioch zdjąć z kącika oka (suchym lub zwilżonym w gotowanej, ostudzonej wodzie).


CZYSTOŚĆ

Kuweta - kot musi mieć zawsze czystą i napełnioną żwirkiem kuwetę, żeby mógł i chciał załatwiać w niej swoje potrzeby:) Mam dwie kuwety Jumbo i Maxi Bella na sześć kotów, poza okresami kiedy są maluszki, bo wtedy są to trzy lub cztery kuwety. Używam zamiennie następujących żwirków: Extreme_Classic, Tigerino_Canada, Golden_Grey_Master, Professional_Classic. Jakiekolwiek zmiany żwirku należy wprowadzać w sposób delikatny i przemyślany, bo kotu może nowy żwirek nie pasować i nie będzie chciał się do niego załatwiać, a to w konsekwencji może doprowadzić do nieco niesympatycznych niespodzianek jak np. siku na dywanie. Przy zmianie żwirku dobrze zastosować albo metodę stopniowego dosypywania nowego do starego, ze stopniowym zmniejszaniem starego żwirku, ale w przypadku jeśli kot wykazuje niezadowolenie, należy wrócić do starego. Druga metoda to postawienie drugiej kuwety i danie kotu do wyboru, z jakiego żwirku woli korzystać.

Kuwety należy sprzątać minimum raz dziennie, nikt nie lubi korzystać z nieświeżej toalety, a tym bardziej tak czyste zwierzątko jak kot. Dobrze byłoby urobek ;) sprzątnąć choć rano i wieczorem. Natomiast porządne szorowanie kuwety powinno mieć miejsce minimum raz w tygodniu. U mnie kuwety są sprzątane właściwie na bieżąco (oczywiście w miarę możliwości jak jestem w domu). Co najmniej raz w tygodniu pozostały w kuwecie żwirek przesypuję i bardzo dokładnie myję kuwetę przy użyciu płynu do mycia naczyń lub pudru do czyszczenia kuwet, a następnie bardzo dokładnie wypłukuję kuwetę, w tym gorącą wodą. Polecam też stosowanie neutralizatora, który jest środkiem wspomagającym w utrzymaniu właściwej higieny kociej toalety. W przypadku stosowania kuwety z filtrem węglowym, należy taki filtr wymieniać zgodnie z zaleceniami producenta (zazwyczaj jest to raz na kwartał), bo po tym okresie traci swoje właściwości pochłaniania nieprzyjemnych zapachów. W przypadku stosowania kuwety zamkniętej z drzwiczkami, zalecam nie montowanie drzwiczek do kuwety, zapewnia to kotu zdecydowanie większy komfort załatwiania jego potrzeb fizjologicznych.


ZAGROŻENIA W DOMU

1) Okna (balkon) - niezabezpieczone okna i balkony to jedna z najczęstszych przyczyn wypadków. Na rynku dostępne są siatki_do_zabezpieczenia_okien_i_balkonów ale u mnie ta siatka się nie sprawdziła, bo została poprzegryzana i w efekcie któregoś pięknego poranka zastałam Maryśkę dumnie paradującą po parapecie... tyle, że z drugiej strony okna :o Obecnie mam siatkę metalową dostępną w Castoramie i nie tylko jest nie do przegryzienia przez koty, ale i zdecydowanie bardziej estetycznie wygląda w oknie i mniej jest widoczna niż siatka Trixie, jest to coś podobnego do tej siatki. Zagrożeniem dla kota, o czym nie każdy wie są także okna uchylne. Nigdy nie należy zostawiać otwartego uchylnego okna, gdyż istnieje zagrożenie, że kot może się zaklinować w takim oknie - było już wiele przypadków śmiertelnych z tego powodu.

Pralka - zawsze, ale to zawsze przed włączeniem pralki należy sprawdzić gdzie jest kot, trzeba także uważać, żeby nie zamknąć kota w pralce gdyż grozi to uduszeniem się kota.

Kuchenka gazowa - nigdy w trakcie gotowania nie należy zostawiać kuchenki bez nadzoru. Należy także zabezpieczyć jeszcze gorące palniki / bądź płytę, żeby nie doszło do poparzenia kota. Najlepszą i najbardziej skuteczną metodą jest nauczenie kota, że blat kuchenny sąsiadujący z kuchenką gazową jest dla kota miejscem zakazanym, ale i tak należy zawsze bardzo uważać.

Nitki - w mieszkaniu należy tak zabezpieczyć wszystko, żeby kot nie miał możliwości dorwania się do jakichkolwiek nici. Połkniecie nitki może skończyć się poważną operacją chirurgiczną a nawet śmiercią kota. Dotyczy to także innych małych przedmiotów np. gumka do włosów, trzeba pamiętać o tym żeby wszelkie potencjalnie niebezpieczne rzeczy usunąć z zasięgu kota, bo szczególnie jako maluch może wpaść na pomysł żeby coś niejadalnego połknąć.

Rośliny - jeżeli w domu są rośliny doniczkowe / kwiatki, trzeba kota nauczyć, że tego ruszać mu nie wolno. Wiele roślin doniczkowych może spowodować poważne zatrucia, a wiele jest śmiertelnie trujących. Najbezpieczniej byłoby takie rośliny z domu usunąć, albo przynajmniej umieścić w miejscu niedostępnym dla kota. Lista_roślin_trujących lub lista i wiele innych dostępnych list w internecie.

Toaleta - należy zawsze pamiętać o tym żeby zamykać klapę od toalety, szczególnie w czasie gdy kot jest jeszcze kociątkiem, bardzo często zdarzają się wypadki utopienia się kociaków w toalecie.

Zwierzęta - należy bardzo uważać w przypadku wpuszczania do swojego mieszkania jakichkolwiek obcych zwierząt, a szczególnie dotyczy to kotów wychodzących, które mogą być nosicielami chorób zakaźnych. Najlepiej zastosować zasadę, że do domu nie maja wstępu żadne obce zwierzęta, chyba, że są to zwierzęta należące do kogoś z rodziny, gdzie mamy 100% pewność, że nie biegają luzem po podwórku, są regularnie szczepione, odrobaczane i wolne od chorób pasożytniczych i zakaźnych. (a najlepiej byłoby gdyby takie zwierzę - kot było przetestowane na FeLV i FIV).

Należy przyjrzeć się mieszkaniu pod kątem ewentualnych miejsc, które mogą stanowić zagrożenie dla kota. Czy nie ma jakiś zakamarków, szczelin (np. za szafkami) w których kot mógłby się zaklinować. Takie miejsca należy zabezpieczyć, żeby kot nie miał do nich dostępu, szczególnie w czasie gdy jest jeszcze maluchem.


Opracowanie własne.
Kopiowanie, przetwarzanie, modyfikowanie i cytowanie wyłacznie za zgoda autora.







KONTAKT:

Agata Kozłowska
tel.: +48 693 465 475
e-mail: tinwerina@gazeta.pl
Sosnowiec

Design by morigan © 2007-2018 All rights reserved